یکشنبه  1  خرداد  1401 , روز بهره وری و بهینه سازی مصرف - روز بزرگداشت ملاصدرا

دانشگاه خاتم

معرفی و تاریخچه

هدف از ایجاد و توسعه موسسات آموزش‌عالی راهکاری است برای فراهم نمودن زمینه دسترسی افراد مستعد به تحصیلات دانشگاهی در زمینه‌های تخصصی مورد نیاز کشور و بی گمان در پیشبرد این هدف و توسعه علم و فناوری، دانشگاه‌ها نقش اساسی را عهده دار هستند.
دانشگاه غیرانتفاعی - غیردولتی خاتم در سال 1375 به همت جمعی از اساتید دانشگاه که تجربه طولانی در امر تدریس و مدیریت آموزش‌عالی و دانشگاه داشتند، با اخذ مجوز از شورای عالی انقلاب فرهنگی تحت عنوان موسسه آموزش عالی غیردولتی خاتم تأسیس و با پذیرش دانشجو در 4 مقطع کارشناسی ارشد شروع به فعالیت نمود. لیکن بنا به دلیل پاره‌ای از مشکلات از سال 1385 لغایت 1390 پذیرش دانشجو نداشت و از سال 1391 با تمهیدات بعمل آمده و حمایت بانک پاسارگاد و با رویکردی جدید مجددا اقدام به پذیرش دانشجو نمود و از آغاز سال تحصیلی 92-91 به همت جمعی از علاقه‌مندان و دلسوزان و مشوقان علم و دانش خصوصا جناب آقای دکتر مجید قاسمی، مدیر عامل محترم بانک پاسارگاد که خود یکی از مؤسسان این دانشگاه می باشند، فعالیت آموزشی مجدد خود را با رویکردی جدید در صحنه آموزش‌عالی آغاز نمود و در ابتدا فضای آموزشی مناسب را با حفظ کامل استانداردهای آموزشی، امکانات و لابراتوارهای مورد نیاز، کتابخانه، آزمایشگاه، سیستم‌های رایانه‌ای تامین و تجهیز و سپس اقدام به پذیرش دانشجو نمود.
در آغاز سال تحصیلی 96-1395در دانشگاه خاتم بالغ بر 1650 دانشجو در 2 رشته کارشناسی و 37 رشته کارشناسی ارشد و یک رشته دکتری فلسفه در حال تحصیل هستند.
براساس طرح سطح بندی مؤسسات غیردولتی که در سال 1394 توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام پذیرفت، دانشگاه خاتم موفق به احراز سطح یک در میان 269 موسسه آموزشی غیردولتی گردید.
در سال 1394 ضمن ارائه کارنامه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی اعم از کمی و کیفی و گسترش رشته‌ها و دانشکده‌ها و جذب هیئت‌علمی تمام وقت، شورای گسترش آموزش‌عالی در جلسه مورخ 94/09/29 با ارتقا سطح مؤسسه به دانشگاه موافقت اصولی و در اردیبهشت ماه 1394 موافقت قطعی بعمل آورد و 3 دانشکده فنی و مهندسی، مدیریت و علوم مالی و علوم انسانی نیز تبدیل به قطعی گردید که در حال حاضر دانشکده هنر و معماری نیز به مجموعه دانشکده‌ها اضافه شده است.


فضاهای آموزشی و کمک آموزشی تجهیز شده در دانشگاه خاتم:

1. 3 لابراتوار کامپیوتر و زبان.
2. لابراتوار اختصاصی برای برگزاری آزمون‌های بین المللی زبان: تافل، آیلتس،.GRE
3. کلاس آموزشی تا ظرفیت بیش از 1000 نفر مجهز به سامانه‌های چند رسانه‌ای.
4. کتابخانه به مساحت 400 متر مربع با قابلیت دسترسی به کلیه پایگاه‌های اطلاعاتی.
5. سالن آمفی تئاتربا ظرفیت بیش از 300 نفر مجهز به امکانات صوتی و تصویری پیشرفته برای برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌ها.
6. سالن کنفرانس با ظرفیت 100 نفر.


تامین هیئت‌علمی:

1. جذب و به کارگیری 12 عضو هیئت‌علمی با تجربه در مرتبه " استاد" و "دانشیار" که علاوه بر تدریس، مدیریت گروه‌های آموزشی را نیز عهده‌دار هستند.
2. جذب و به کارگیری 30 عضو هیئت‌علمی در مرتبه "استادیار" به صورت تمام وقت.
3. بیش از 200 عضو هیئت‌علمی به صورت مدرس حق‌التدریس در هر نیمسال با گروه‌های آموزشی همکاری می نمایند.


دانشگاه خاتم مصمم است نهالی را که به قصد مبارکی کاشته شده است به درختی تنومند تبدیل نماید که اصل‌ها ثابت و فرع‌ها فی السماء توتی اکلها کل حین باذن ربها-انشا ء الله.


هیئت‌امنای دانشگاه خاتم

  • نام و نام خانوادگی

  • آقای دکتر مجید قاسمی
  • آقای دکتر علی‌اکبر صالحی
  • آقای دکتر عباس انواری
  • آقای دکتر عباس مصلی‌نژاد
  • حجت الاسلام مصطفی مرسلی
  • آقای دکتر سعید سهراب‌پور
  • آیت اله دکتر مصطفی محقق‌داماد
  • آقای دکتر طیب‌نیا